Péče o pleť

Péče o pleť

 

Kůže je jedním z faktorů, které nejvíce odlišují jedince od druhého. Lze říci, že neexistují dva, kteří by ji měli stejnou, protože její druh je určován genetickými faktory, a tak je pro každého z nás téměř jedinečným prvkem. V průběhu života, kdy působením vnějších faktorů, různých onemocnění a špatnými návyky naše pleť mění svoji strukturu.

Krásné pleti jistě neprospívá kouření, pití alkoholu, tučná strava, málo pohybu na čerstvém vzduchu, nedodržování pitného režimu, nedostatek spánku a v neposlední řadě i používání nevhodných kosmetických přípravků. Nevhodnými nejsou jen ty, které svým složením mohou naší pleti uškodit tím, že obsahují toxické látky, ale také ty, které používáme v nevhodném věku, případně neznalostí našeho typy pleti.

 

Péče o pleť blog

 

 

Druhy pleti
znalost vašeho typu pokožky je velmi důležitá a užitečná z různých důvodů, zejména v našem případě, abychom vám pomohli cítit a vybírat ty nejlepší kosmetické výrobky, které budete používat. V případě potřeby pro přesné testování nebo konkrétních informací je vždy dobré konzultovat svého dermatologa o důvěře, ale v souhrnu lze říci, že hlavní typy pleti jsou pět:

Normální pleť
Suchá pleť
Mastná pleť
Smíšená pleť
Citlivá pleť


Normální pleť
je definována jako "normální" vyvážená pleť, ani příliš suchá, ani příliš mastná a bez nedokonalostí. Dotek je hladký a sametový, vzhled je zdravý a světlé barvy. Je to druh kůže prakticky dokonalý, co bychom rádi. Je však třeba dodat, že je pro děti typičtější než dospělé.

Kosmetické ošetření této pleti spočívá v udržení rovnovážného stavu dostaečnou hydratací, aby se zabránilo stárnutí. Stejně jako u všech ostatních typů pleti je vždy vhodné chránit ji před slunečním zářením.

 

Suchá pleť

je křehká a tenká, může mít tendenci k prasknutí a vypadat poté jako hrubá a mírně elastická, což závisí na nedostatku hydratace. Suchá kůže ve skutečnosti produkuje méně mazu než je standartní a vede to k nedostatku lipidů potřebných jak k udržení molekul vody, tak i k obranné vrstvě ve srovnání s vnějšími látkami.

Abyste lépe ošetřili suchou pokožku, doporučuje se používat kosmetiku, která ji může hydratovat povrchně i do hloubky, například produkty kyseliny hyaluronové. Je také nutné důkladně vyživovat a zajistit změkčovadlo. Za tímto účelem jsou ideální produkty obsahující prvky, jako je arganový olej, vitamíny a med.

 

Mastná pleť
na rozdíl od suché pleti má mastná pleť tendenci vytvářet více mazu, než je nezbytné, což má za následek lesklý vzhled a zarudnutí, dilataci pórů a komedonů. Je tendenčně náchylnější k akné než jiné typy. Existuje mnoho faktorů, které se mohou ovlivnit výskyt mastné pleti, mezi nejběžnější patří ty genetické a hormonální změny, proto je poměrně běžná ve fázi dospívání.

Ideální a nezbytné výrobky jsou čistící a zvlhčující a musí být naprosto neokluzivní. Detoxikace je nezbytná, aby se zabránilo proliferaci bakterií, ale musí být provedeno s neagresivními produkty, aby se zabránilo zánětu. K umožnění rebalančního a čistícího účinku lze uvažovat o mírném odlupování pomocí přípravků s nízkým obsahem kyseliny glykolové.

 

Smíšená pleť
název již hovoří sám o sobě, je to směs různých typů a současně představuje vlastnosti. Nejkritičtějšími oblastmi jsou obecně oblast T (mezi čelem a nosem) s rozšířenými póry a nečistotami, tady je pleť příliš mastná a naopak tvářemi, které se objevují jako normální nebo suché
Je to poměrně komplikovaný typ pokožky a tak kosmetické přípravky se musí zaměřit na to, aby se nepřekrývaly a vyživily oblasti správně. Nejpopulárnější kosmetikou jsou nekomedogenní serum normalizující.

 

Citlivá pleť
je to druh pleti, která je jemnější a reaktivní než vnější činidla, snadno se zahřívá, protože kožní bariéra je často změněna, a proto je velmi křehká. Vzhled je jemný a může být kuperózní, na dotek může být horká z důvodu podráždění.
Přípravky potřebné pro citlivou péči o pleť by měly být konkrétně formulovány, protože to není typ pleti připravené tolerovat všechny prvky. Volba musí spadat do extrémně citlivého ošetření, případně analergického a niklového, ale zároveň musí být zvláčňující, zklidňující a zvlhčující. Citlivá kůže vyžaduje pozornost i při výběru detergentu, který příliš "nevytahuje" pokožku a je vždy chráněn UV zářením s dobrým opalovacím.