Parfémy Dr.Taffi

Parfém, magické slovo, kdo by jej neznal! Vždyť parfém není jen vůně, ale dokáže i osvěžit, naladit a překonat stres. Každé tělo má jinou vůni, a tak ke každému tělu patří i jiný parfém. Ten, který se bude líbit kamarádce, kamarádovi, patnerce, partnerovi, se nemusí líbit nám. Parfémy jsou známkou osobnosti. Parfémy Dr.Taffi potěší snad každého od dětí přes ženy i muže. Jejich vůně se vyrovnají světovým značkám, a jsou bez chemických přísad. K dokonalému provonění těla a dlouhodobému účinku parfému má Dr.Taffi ve své nabídce kompletní parfémové řady, tedy parfém/ parfémovou vodu, kolínskou, toaletní vodu/, a k téže vůni i tělový krém a sprchový gel, či pěnu.

 

Co je parfém, parfémová voda a jaké složení do parfémů používá Dr.Taffi

 

Druhy parfému

 

Slovo parfém je odvozeno z latiny (perfumare neboli „prokouřit“, tak jako například kadidlo provoní místnost). V užším významu označuje vonné přípravky s nejvyšší koncentrací vonné látky.

Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice (jednoduše řečeno podle intenzity vůně). Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.

Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 20–40%. Trvá 6-8 hodin.

EDP neboli Eau de Parfum, česky též parfémová voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 15–20%. Trvá 4-5 hodin.

EDT neboli Eau de Toilette, česky též toaletní voda. Podíl vonných látek je 5-15%. Trvá 2-3 hodiny.

EDC neboli Eau de Cologne, česky též kolínská voda, německy Koelnisch Wasser. Podíl vonných látek je 2–4%; ochranná známka: Koelnisch Wasser. Trvá do 2 hodin.

EDS neboli Eau de Solide / Sport, anglicky též splash perfume. Podíl vonných látek je 1-3%; ochranná známka: EdS. Trvá do 2 hodin.

Méně používané koncentrace:

Eau fraîche – koncentrací podobná Eau de Cologne až Eau de Toilette.

Deodorant – velmi slabá koncentrace, u silnějších vůní nicméně stále voní velmi dobře.

Extrême – toto označení obvykle poukazuje na zesílenou koncentraci,

Légère – odlehčená verze – někdy jde o změněnou koncentraci, jindy je pozměněno i složení parfému

 

Zásady užívání

 

Při aplikaci na pokožku je zvykem vybírat dobře prokrvená místa – například oblasti za ušima, na krku, mezi prsy, na loketních a kolenních důlcích, na zápěstí. Toto pravidlo však nelze brát jako dogma a vhodnou aplikaci je nutné vyzkoušet. U silnějších (orientálních) vůní stačí několik kapek na zápěstí, svěží vůně vyžadují důkladnější aplikaci. Záleží také na individuálních preferencích – množství, které vyhovuje jednomu člověku, může jiného obtěžovat.

Mnohé vůně voní jinak na kůži a jinak na oblečení; zpravidla čím lehčí (svěžejší) vůně, tím lépe vynikne na oblečení a naopak. Jak se bude vůně chovat na oblečení, napoví zkouška na testovacím papírku.

Při 'nošení' parfému by se mělo dbát na to, aby nikdo z okolí nebyl vůní obtěžován. Zlaté pravidlo říká, že méně je více. V horkých dnech je lepší preferovat nekonfliktní, svěží vůně.

Je vhodné se vyvarovat užívání více parfémů najednou, aby nevznikla disharmonická směs. Někdy je však možné kombinováním dvou vůní vytvořit příjemný celek; někteří výrobci dokonce nabízejí řady parfémů (obvykle jednosložkových) určené k tomu, aby si uživatel sám vymyslel své oblíbené kombinace.

Trvanlivost parfémů je různá, některé složky podléhají rychle zkáze a parfém se během několika měsíců výrazně změní. Některé parfémy však při správném skladování vydrží desítky let. Nejnebezpečnější je světlo, flakon by proto neměl být vystaven dennímu ani intenzivnímu umělému světlu (jako ochrana stačí původní krabička) a vysokým teplotám. Je-li vůně vystavena působení světla, mění se zpravidla barva tekutiny na tmavší odstín, později se kolem uzávěru usazuje pryskyřičný prstenec. Jako první se kazí svrchní tóny, i takový parfém však často lze používat – po rozvonění a vyprchání svrchních tónů se objeví jeho původní podoba.

 

Složení

 

Parfém se skládá ze 3 částí, podle toho, jak se které vůně uvolňují (některé parfémy však mají lineární složení, tj. jejich vůně je v průběhu času stále stejná).

Hlava (vysoké tóny) je to první, co je po aplikaci ucítěno. Právě hlava parfému utváří první dojem a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání hlavy se pohybuje okolo 15 minut, ale může to být také pouhých pár sekund.

Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin (2–3 hodiny).

Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin (3–4 hodiny), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Kvalitní (často drahé) parfémy se sestavují tak, aby ve všech fázích rozvíjení vůně byl zajištěn harmonický a stálý průběh.

Můžou obsahovat také velice škodlivý ethylhexyl metoxycinamát.

 

Jaké jsou základní látky k složení vonné kompozice

 

famiglie_olfattive_1 kopie

 

 

Citrusové
éterické oleje, získané extrakcí citrusových slupek v kombinaci s oleji okvětních lístků citrusových květin, aromatických dřevin. Lehké pikantní tóny a osvěžující vůně jsou základem kolínské pro muže a ženy
Aromatické
typicky spojená s mužskými vonnými látkami, i když v poslední době si oblíbilo i mnoho žen. Základem jsou středomořské aromatický byliny: rozmarýn, šalvěj, tymián a levandule. Ty v kombinaci s pikantními a citrusovými tóny dávají život parfémům s přirozeným charakterem
Květinové
směsi charakterizované různými květinami, s nádechem koření. Jsou základem typycky ženských parfémů.
Fougere

pojmenovány podle jeho tvůrce, jejichž struktura je založena na tónech levandule, pelargónie, vetiveru, vonných dřev a kumarin, nebo kamen. Ty se kombinují s více či méně čerstvými odstíny, např. Citrusu, bergamotu, květin či bylin. Jsou základem spíše pro pánské parfémy.
Cypřišové
dřevité akordy, květinové a dubového mechu, ke kterým jsou přidány ovocné tóny. Cypřišové parfémy jsou bohaté a vytrvalý, snadno rozpoznatelné a jsou poplární zvláště v ženském světě,
Dřevité

střední suché tóny vetiveru, nebo cedru s tóny pačuli a santalového dřeva, které ve spojení s citrusy a levandulí, jsou základem parfémů pro muže
Orientální

teplé smyslné tóny pomeranče se sladkými tóny cypriše, vanilky, vzácných dřevin a orientálního

koření. Bývájí základem pro parfémy muže i ženy.

Výsledný popis v symbolech parfémové vody, v tomto případě Parfémové vody Acqua di Bolgheri ORO vypadá následovně.

note-olfattive-profumi2- oro